O nás (Über uns)

Odpověď na Vaše časté dotazy

Jelikož se veškeré dodazy zájemců o štěně v mailech a telefonátech točí stále kolem stejných témat, budu se snažit odpovědět tak nějak globálně, abych uspokojil co nejširší vrstvy. Pokud nějaké téma vynechám, jsem ochoten každému individuelně odpovědět. 

Cena  štěňete bloodhounda se na 8 týdnech  pohybuje kolem 20.000,- Kč. Tento věk je asi nejnižší hranicí stáří štěnětě, kdy  může být odděleno od matky, jelikož by už mělo samostatně a 100 %  přijímat potravu a nemělo by být na matce jinak závislé. Tento věk je tedy nejideálnější, aby si štěně našlo nového majitele.  Cenu píši záměrně „kolem,“ jelikož je právem každého chovatele, aby si cenu stanovil libovolně. Tato cena je takovým dobrým průměrem, ale může být i mnohem vyšší !! Bude asi každopádně přímo úměrná vynaloženému úsilí a cíli získat svůj jedinečný odchov, přes svoji originální krevní linii. Cesta každého chovatele k tomu, aby mohl mít štěňata je totiž velice náročná a někdy i trnitá. Platí zde určitá pravidla kontrolovaného chovu, která musí chovatel splňovat, a vlastní odchov štěňat je jen výsledkem několika, někdy i mnoha výstav, chovných svodů, zkoušek a jiných podmínek, které jsou většinou velmi finančně, ale i časově náročné. Pokud si štěně vybere zahraniční zájemce, cena se ještě zvýší, jelikož prodej štěněte do zahraničí musí splňovat přísné veterinární podmínky, které se u různých států mohou lišit. Pokud čtete inzeráty, kde jsou štěňata nabízena za nižší cenu, má to vždy nějaký důvod. Může se jednat o štěňata bez PP - průkazu původu, což bych nedoporučoval. Nikdy totiž nevíte, jaké plemeno Vám z malého štěněte vyroste, a hlavně se nejedná o kontrolovaný chov, kde se pak později mohou projevit různé vady a kde je léčba posléze velmi náročná. Někdy se také může stát, že některé ze štěňat chovateli zbude, třeba díky odřeknutí od jasného zájemce, např. ze zahraničí. Takové štěně je už starší (prodej štěňat do zahraničí je někdy omezen stářím štěněte, např. až od 4. měsíce) a zbylé štěně již pak není pro nového majitele tolik atraktivní jako malé miminko, které si nový majitel může vypiplat k obrazu svému.

Protože je chovatel také většinou zkušeným vystavovatelem, může dát i některá štěňata se slevou, jelikož může poznat na některých jedincích určité nedostatky proti výstavní kondici, např. v chrupu (skus), atd.

Co se týká postoje k jiným domácím zvířatům: Bloodhound je plemenem loveckým a má tedy vrozené lovecké pudy. Patří mezi barváře s nejlepším nosem mezi všemi psy.  Používá se hlavně k dohledání zvěře. Ke zvířatům ve svém okolí, se kterými od štěněte vyrůstá, se chová velice přátelsky až mírumilovně a považuje je za svoji rodinu. I třeba s kočkou dokáže vytvořit velmi vřelý, až kamarádský vztah. K dětem je velmi mírný a přátelský. K batolatům může být ovšem neohrabaný. Jedná se o velkého psa, který potřebuje silnou ruku, aby byl usměrněn.

Není znám případ, kde by bloodhound dítěti nebo i dospělému člověku vědomě ublížil, i když se  v minulosti toto plemeno používalo k dohledání uprchlých vězňů. Dnes se toto plemeno začíná využívat u nás i v zahraničí jako pes záchranář k dohledávání zavalených a zasypaných, ale i ztracených lidí. V zahraničí je cvičen často jako policejní pes. I týden stará stopa by mu neměla dělat problém.

V naší chovatelské stanici chováme bloodhoundy i bassety ve venkovních voliérách s větším výběhem. Jelikož bydlíme v Podkrkonoší a zimy jsou u nás dlouhé a tuhé, využíváme zateplených bud s předsíňkou a vlastním prostorem pro spaní. Tyto prostory jsou vzájemně odděleny tepelnou přepážkou. Znám ale i případy, kdy bloodhound a basset žije díky své velmi mírné a přátelské povaze s majiteli v bytě. Jelikož se jedná o lovecké plemeno, vyžadují obě plemena ovšem velmi časté procházky. Pokud toto není schopen majitel zajistit, plemeno bych do bytu nedoporučoval.

Josef Piňos

Odpověď - jakého věku se dožije Bloodhound

Bloodhound je velké plemeno, bude to tedy asi o něco méně, než u  malých plemen. Asi bych to ale takto neškatulkoval a neurčoval bych určitým plemenům dopředu roky života. Připadá mi hloupé říkat, že například jezevčík se dožije 14 let, Bernardýn 10 let  a třeba Bernský salašnický pes jen 8 let. Je to jako u lidí. Určitě je zde důležitá životospráva, tedy vhodné krmivo, celková životní pohoda a péče o pejskovo zdraví, kam určitě můžeme zahrnout pravidelná očkování, odčervení, odstraňování zubního kamene, péče o kůži, srst, určitý přísun vitamínů, atd. Určitě zde bude hrát roli také genetická výbava daného psího pokolení. U každého pejska je určitě také složité určit diagnózu, pokud je nemocný a myslím, čím více veterinářů, tím více názorů. Určit diagnózu u člověka je někdy velmi složité, natož u psa, který neumí mluvit a neumí si postěžovat, takže veterinář často jen tipuje a na jeden problém je pak více diagnóz a rozdílná léčba. Jelikož se ale jedná o naše miláčky, rádi všemu věříme a namlouváme si, že jsme svému miláčkovi určitě pomohli. Takže i větší množství  správných diagnóz, může pejskovi život prodloužit. Každopádně pejsek může onemocnět jako člověk. Může mít klidně infarkt, nebo i rakovinu. Takže Vám bloodhound může umřít v 8 letech poměrně mladý, ale může se dožít např.15 let a tím se dožije úctyhodného věku.

J.Piňos

 

Kontaktujte nás